Plecy
Powiększ

Migawki z Grecji – Klasztory Meteory

Powiększ

W ramach kolejnej fotorelacji z naszej wyprawy, do której doszło pod egidą programu Erasmus + przesyłamy zapierające dech w piersi zdjęcia wraz z garstką informacji o tym niesamowitym miejscu. Jesteśmy przekonani, że tak wspaniałe dzieło człowieka potrafi u każdego wzbudzić okrzyk zachwytu!

Powiększ

Meteory to drugie po Świętej Górze Athos najważniejsze centrum prawosławnego monastycyzmu w Grecji oraz zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsze informacje o Meteorach, jako o miejscu osiedlania się pierwszych społeczności religijnych pojawiły się na przełomie X i XI wieku, kiedy to grupa pustelników zamieszkała w skalnych jaskiniach. Z czasem liczba pustelni zwiększała się. Na skalnych ostańcach zaczęły powstawać klasztory. W czasach największej świetności czyli w XV i XVI wieku funkcjonowały 24 monastyry. W czasie panowania imperium osmańskiego, miejsce było ostoją prawosławia i tożsamości greckiej. W XVIII wieku ruch zakonny utracił na znaczeniu i klasztory zaczęły wyludniać się i popadać w ruinę.

Powiększ

Na początku XX wieku część majątków klasztornych została przekazana na rzecz uchodźców z Azji Mniejszej. Obecnie do zwiedzania udostępnionych jest sześć klasztorów: wspomniany wcześniej, najstarszy i najważniejszy Wielki Meteoron, Varlaám, żeński klasztor – Agíou Stefánou czyli Św. Stefana, Św. Trójcy (Agías Triádos), żeński Roussánou (Św. Barbary) oraz Agíou Nikoláou Anápavsa (Św. Mikołaja).

Powiększ

Już niedługo kolejne odsłony naszych dokonań!
Bądźcie z Nami!

Tekst opublikowano dzięki uprzejmości pana Jarosława Szurkowskiego.

Zostaw odpowiedź

Accessibility