Plecy
Medytacja

Projekt: „Tylko spokój może nas uratować”

Technika uwalniania emocji wg Hawkinsa krok po kroku.

Święta wielkanocne dla wielu z nas to czas przemyśleń, wyciszenia i refleksji. W tym wyjątkowym okresie zachęcam wszystkich do przyjrzenia się swoim emocjom. W szczególności, jak radzić sobie z ich negatywnymi skutkami. Polecam zastosowanie regulacji emocji z wykorzystaniem techniki Hawkinsa. Nie powinnaś mieć problemów z dostosowaniem jej do własnych potrzeb lub swojej osobistej filozofii życiowej.

Oto jak zastosować ją w życiu codziennym:

Uświadom sobie swoje emocje i zastanów się, czy tak naprawdę wiesz, co czujesz? Pomóc mogą ci w tym takie narzędzia jak np. mapa emocji, czy prowadzenie dziennika emocji. Skoncentruj się na doznaniach płynących do ciebie z ciała – ono nigdy cię nie oszuka.

Zaakceptuj swoje emocje takie, jakie są. Nie rozliczaj się z nich i nie oceniaj, czy są dobre, czy złe. Dodatkowe wsparcie na tym etapie zapewnić może ci praktykowanie wdzięczności. Czyli uświadomienie sobie tego ogromu dobra który jest dla ciebie dostępny każdego dnia (dla każdego będzie to coś innego).

Świadomie doświadczaj swoich uczuć. Za każdym razem, gdy pojawia się wyjątkowo silna emocja, zatrzymaj się i skup się na niej. Pozwól sobie poczuć wszystko, co jest z nią związane, nawet jeśli miałoby to być nieprzyjemne. Tylko przeżywając ją, będziesz w stanie faktycznie się uwolnić.

Uwolnij tę emocję. Możesz wyobrazić sobie, jak stopniowo opuszcza ona twoje ciało lub zastosować praktykę mindfulness, która pomoże ci pozbyć się napięcia z mięśni, a tym samym odpuścić na poziomie fizycznym. Możesz też spróbować zastąpić swoje czarne myśli, innymi bardziej pozytywnymi.

Ponownie zanurz się w refleksji na temat swojego samopoczucia. Czy dostrzegasz w sobie jakieś zmiany? Czy czujesz większy spokój, a może pozbyłaś/eś się napięcia? Czy z tego doświadczenia płynie dla ciebie jakaś nauka, którą możesz wykorzystać w przyszłości? Podziękuj sobie, za zaopiekowanie się swoimi emocjami.

Opracowała: Elżbieta Juszkiewicz

Accessibility