Plecy

Projekt „Postulaty Młodego Leszna”

Fundacja Centrum Aktywności Twórczej znalazła się wśród 9 beneficjentów , które otrzymały dotację na realizację działań w ramach unijnego programu Erasmus+ Młodzież, Akcja 3 –Rozwój polityki młodzieżowej. Założeniem konkursu jest wspieranie działań rozwijających dialog usystematyzowany i współpracę między młodzieżą a osobami odpo­wiedzialnymi za tworzenie polityki dotyczącej młodzieży. Akcja ta ma ułatwiać dialog i budowanie relacji pomiędzy młodymi ludźmi a instytucjami oraz osobami odpowiedzialnymi za politykę dotyczącą młodzieży .
Fundacja Centrum Aktywności Twórczej w ramach współpracy z Urzędem Miasta Leszna serdecznie zaprasza uczniów Państwa Szkoły, liderów organizacji do udziału w projekcie „Postulaty Młodego Leszna” skierowanym do młodych osób leszczyńskich szkół podstawowych (od klasy siódmej ) i ponadpodstawowych.
Tematyka projektu “Postulaty Młodego Leszna ”dotyczy lokalnej polityki młodzieżowej, jako przestrzeni demokracji obywatelskiej, świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz forum artykułowania lokalnych problemów młodzieży i mechanizmu uwrażliwiania decydentów politycznych na sprawy młodych ludzi oraz wywierania wpływu na ich decyzje…

Projekt służyć ma przygotowaniu młodzieży do włączenia się w aktywność obywatelską, otwarciu się na aktywność społeczną realizowaną we współpracy z ośrodkami władzy samorządowej oraz wspieraniu działań i wypracowaniu metod zwiększenia ich wpływu na lokalną politykę młodzieżową. Przeszkoleni młodzi liderzy wspólnie przeprowadzą pogłębioną diagnozę potrzeb, problemów, pomysłów na rozwiązanie pewnych kwestii wśród swoich rówieśników( diagnoza lokalna).
Po opracowaniu wyników “swoich badań” zaproszą do dialogu lokalnych decydentów ekspertów z dziedziny polityki młodzieżowej. Spotkania będą miały na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań co do dalszej pracy młodzież-decydenci, promocję lokalnych działań młodzieżowych, w tym działań Młodzieżowej Rady Miasta oraz zebranie oddolnych rekomendacji młodzieży miasta Leszna w publikacji ”Polityka młodzieżowa w Lesznie”.
Projekt składa się z czterech głównych elementów:
I Cyklu warsztatów, treningów i symulacji dla młodzieży : lekcje samorządowe prowadzone metodami warsztatowymi, treningi umiejętności interpersonalnych, diagnoza lokalna i animacja środowiska społecznego nakierowane są na przekazanie wiedzy o założeniach polityki młodzieżowej w tym promocji rady młodzieży, przełamanie stereotypów, zainspirowanie do aktywności społecznej i ukazanie korzyści z działania (indywidualnych, lokalnych i ogólnospołecznych), a także rozwinięcie kompetencji miękkich i przełamanie barier psychicznych przed podejmowaniem obywatelskich inicjatyw. Nauka prowadzenia debat, argumentowania swojego stanowiska, publicznych wystąpień. Symulacja “Obrad” .
II Praca młodzieży w grupach roboczych nad opracowaniem narzędzi badawczych. Przeprowadzenie diagnozy lokalnej potrzeb rówieśników. Tematyka grup dotyczy sfer zainteresowań młodych ludzi oraz kierunków lokalnej polityki : Promocja miasta jako miejsca dla młodych;. Zdrowie, profilaktyka młodzieżowa.; Edukacja dla młodych w moim mieście;. Kultura . Sport; Budżet dla młodzieży.
III Organizacja spotkań z młodzieży z decydentami po uprzednim przeprowadzeniu diagnozy („Leżaki obywatelskie” z decydentami): Spotkania młodzieży i zaproszonych gości, decydentów przedstawicieli RM, instytucji miejskich, ekspertów, pracowników młodzieżowych w danej dziedzinie na otwarte spotkania w formie moderowanych debat prowadzonych przez uczestników grup roboczych:1. Promocja miasta jako miejsca dla młodych 2. Zdrowie, profilaktyka młodzieżowa.3. Edukacja dla młodych w moim mieście 4. Kultura . Sport 5.Budżet dla młodzieży 6. Mamy głos- jak wypracować porozumienie, uchwałę? Dyskusja nad możliwościami i sposobami współpracy młodzieży z władzami lokalnymi i MRM..
IV. Opracowanie publikacji “Polityka młodzieżowa w Lesznie”. Publikacja zawierać będzie analizę raportów z diagnozy lokalnej, rekomendacje kierunków działań w polityce młodzieżowej, wypracowanie zasad współpracy z młodzieżą, propozycje uwzględnienia zasad proponowanych przez młodzież co do budżetu młodzieżowego.
Zapraszamy do zgłoszeń uczniów Państwa szkoły, organizacji, placówki. Prosimy o promocję projektu wśród członków samorządu uczniowskiego, liderów klasowych, aktywnych wolontariuszy.
Wszystkie osoby biorące udział w programie otrzymują certyfikaty oraz dyplomy
Prosimy o wypełnienie karty zgłoszenia do dnia 08.06.2019 https://docs.google.com/forms/d/1Pp2UQmox7f1NFqcyzGRwmmd3Dz1ZB1NhiHHp_06pPAo/edit pod

Kamila Grzywaczyk Koordynator Projektów Krajowych | National Project Coordinator
T: +48667722463, W: http://fundacja-cat.pl, Fundacja Centrum Aktywności Twórczej
Siedziba: Lasocice, ul. Zachodnia 6, 64-100 Leszno, Biuro: ul. Więzienna 3, 64-100 Leszno

Zostaw odpowiedź

Accessibility