Podsumowanie praktyk w Grecji 2017
W dniach 23 kwietnia do 13 maja grupa uczniów Naszej szkoły brała udział w praktykach w Grecji-organizowanych w ramach programu Erasmus+ pod nazwą „Nowoczesne rolnictwo i agrobiznes-szansą rozwoju dla młodzieży wiejskiej” . Grupa liczyła 11 osób-uczniów kl. II i III technikum rolniczego, a opiekunem praktyk był p. Jarosław Szurkowski. Celem praktyk było przede wszystkim poznanie rolnictwa greckiego i jego charakteru, jak również zakładów współpracujących z rolnictwem lub na jego potrzeby oraz różnych zakładów spożywczych. Dodatkowym celem praktyk było poznanie piękna Grecji, jej kultury i zabytków oraz walorów wypoczynkowych. Byliśmy zakwaterowani w miejscowości Olimpic Beach w 3-gwiazdkowym hotelu Dias, który okazał się być wygodnym, przyjaznym i z dobrą kuchnią obiektem. Dojazdy do zwiedzanych zakładów, odwiedzanych miejsc jak również wycieczki krajoznawcze odbywały się autokarami. Nad logistyczną stroną naszego pobytu i realizacji programu czuwała przydzielona nam od samego początku pani przewodnik. Do najciekawszych odwiedzanych w ramach zawodu – miejsc można było zaliczyć miejscowy targ warzywny w Katerini, palarnię kawy, zakład produkcji pasz, zakład przetwórczy kiwi, fermę dzikich świń wraz z zakładem przetwórczym, wytwórnię sera feta, zakład produkcji dojarni dla owiec, rodzinną winiarnię. W ramach oferty krajoznawczowczej mieliśmy okazję zwiedzić słynne Meteory czy też przeżyć niezapomniany rejs statkiem na wyspę Skiatos-z równie niezapomnianym kapitanem Kostasem. Każda z wycieczek czy wizyt była niezapomniana w swoim rodzaju i każdej można by poświęcić oddzielny artykuł.
Rolnictwo w Grecji nosi inny charakter jak w Polsce: wielkość gospodarstw i areały poszczególnych pól są mniejsze niż w Polsce, zbóż uprawia się niedużo ale jest sporo różnych plantacji : winorośli, kiwi, oliwek, warzyw. Poznaliśmy sporo ciekawostek wyróżniających rolnictwo Grecji : fenomen kiwi, I miejsce w produkcji ryżu w Europie (trafia też do Polski), stosowane powszechnie deszczownie czy fermę dzikich świń – niespotykaną gdzie indziej.
Grecja to przede wszystkim słońce. Podczas naszego pobytu nie zawiodło nas i dlatego staraliśmy się wolne chwile wykorzystać na uzupełnianie witaminy K, najczęściej na pobliskiej plaży, gdzie jeszcze nie było turystów a już były warunki do kąpieli morskich.
Z kulturą grecką spotkaliśmy się podczas wizyty zespołu ludowego w naszym hotelu. Zespół przedstawił składankę tańców ludowych a następnie zaprosił młodzież i opiekunów do wspólnej nauki „zorby”. Spotkanie zakończyło się degustacją tradycyjnych greckich przekąsek.
Nasz pobyt w Grecji był ze wszech miar udany. Złożyło się na to szereg pozytywnych okoliczności : osoby p. Teresy i Kostasa Likidis-właścicieli hotelu, którzy byli niezmiernie mili, służyli wszelką pomocą i każdego uczestnika wraz z opiekunami traktowali osobiście, fakt, iż 3 grupy młodzieży zamieszkujące hotel ( uczniowie ze szkoły w Chodczu, nasi uczniowie oraz uczennice ze szkoły hotelarskiej w Jeleniej Górze) wraz z opiekunami – potrafili się się zintegrować tworząc dużą rodzinę, p. Anna Łacwik – nasza przewodniczka-która okazała się osobą niezwykle odpowiedzialną i kompetentną, ciekawy program i wymarzona pogoda, bezpieczny kraj i mili, otwarci ludzie.
Grupa z Leszna wyjeżdżała z poczuciem dobrze wykorzystanego czasu, pełna wrażeń i ciekawych obserwacji, pozostawiła po sobie dobre wspomnienia-wpisując się w obraz Polaków odwiedzających lub mieszkających w Grecji, nawiązała dużo koleżeńskich kontaktów z uczniami z zaprzyjaźnionych szkół.
Uważam, że forma poznawania zawodu i świata, w której uczestniczyliśmy-sprawdziła się i powinniśmy czynić starania, aby ją kontynuować.
Opracował Jarosław Szurkowski