Plecy
izba2006

“Każdy dzień jest podróżą przez historię” Jim Morrison

26 września 2020 świętowaliśmy 100-lecie założenia Naszej Szkoły. Uroczystość odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchać życzeń zaproszonych gości i obejrzeć program artystyczny.
izba2006Podniosłą uroczystość uświetniło nadanie szkole jubileuszowego sztandaru, który nawiązuje do połączenia przed 18 laty dwóch szkół: Rolniczej i Budowlanej. Sztandar Szkoły Rolniczej (nadany w 1972 roku) oraz Szkoły Budowlanej (nadany w 1995 roku) znalazły godne miejsce w Szkolnej Izbie Pamięci. Opiekę nad Sztandarami sprawowali uczniowie: Mikołaj Apolinarski, Nikola Apolinarska, Matyas Bernath, Mateusz Kaczmarek, Julita Kasprzak, Roksana Kaźmierczak, Monika Lech, Wiktoria Minkus, Natalia Picz, Monika Reputała, Dawid Siniecki, Milena Szczerbal, Kacper Szturo, Bartosz Umiński.
Obchodom towarzyszyło wiele przedsięwzięć: „100 litrów krwi na stulecie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych”, „100 drzew na stulecie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych”, „100 000 kilometrów na stulecie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych”, wydanie monografii „Szkoła łącząca pokolenia 1920 – 2020”, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na obelisku, utworzenie strony internetowej dedykowanej obchodom wraz z Księgą Pamiątkową (wirtualną i tradycyjną), otwarcie Szkolnej Izby Pamięci.

izba2001izba2004
Izba Pamięci w nowej odsłonie powstawała w latach 2019 i 2020 przy wsparciu Miasta Leszna, Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyńskiej Szkoły Rolniczo-Budowlanej oraz wolontariuszy. Aby uzyskać znaczne i niezbędne wsparcie finansowe zostały złożone dwa wnioski o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Zrealizowano dwie edycje zadania publicznego: „Ku pamięci…” Izba Pamięci Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych – uczczenie 100-lecia istnienia szkoły. Nowe miejsce Izby Pamięci to hol na pierwszym piętrze w budynku A.
izba2002Celem zadania jest upamiętnienie patrona szkoły, pokazanie jej dorobku, na który składa się praca i historia wielu pokoleń. Ważnym aspektem jest także integracja społeczności lokalnej, podtrzymanie i upowszechnienie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, historycznej i kulturowej. Założeniem naszego przedsięwzięcia było przygotowanie wystawy upamiętniającej 100-lecie szkoły, które wpisuje się w 100-lecie powrotu Leszna do Macierzy. Podjęte działania przyczyniają się także do kształtowania poczucia wspólnej odpowiedzialności mieszkańców za pielęgnowanie historii, tradycji, kultury miasta i regionu oraz dbałości o pamiątki i artefakty. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów zadbaliśmy o poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty dla mieszkańców w obszarze historii, tradycji, kultury Leszna i regionu.
Dzięki pozyskanym środkom dofinansowano: wydanie monografii szkoły, zakup trzech gablot na sztandary, gabloty na puchary i odznaczenia, witrynę na zbiory z okresu 20-lecia międzywojennego i okresu okupacji, mebli na kroniki i artefakty. Oprócz godnego miejsca na dokumenty, zabytki i sztandary drugim naszym założeniem było przedstawienie historii szkoły w formie ciekawej, a zarazem przystępnej. Z tego też powodu pozyskano komputer, który pozwoli wyświetlać odwiedzającym przygotowane tematyczne prezentacje i klipy multimedialne. Nawiązano współpracę z lokalną firmą, która przygotowała projekty i wykonała tablice z wydrukami na płycie PCV oraz szkle. Do historii szkoły nawiązują: tablica o patronie szkoły: Synowie Pułku, kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami, które jest urozmaicone fotografiami, a tło stanowią dokumenty z lat 30-tych XX wieku podpisane przez dyrektora szkoły Bolesława Modesa. Dwie ostatnie nawiązują bezpośrednio do rozwoju szkoły, a jednocześnie tego co nieuchronne, czyli mijającego czasu. Symboliką jest zegarek kieszonkowy z początku XX wieku, usytuowany w centrum tablicy zatytułowanej: ,,Już od 100 lat kształcimy zawodowców”. Na dwunastu zdjęciach widzimy uczniów naszej szkoły w historycznej podróży przez ostatnich kilkadziesiąt lat, tłem jest świadectwo Szkoły Rolniczej z lat 30-tych XX wieku, podpisane przez ówczesnego dyrektora szkoły Władysława Góralewskiego. Podróż historyczną dopełniają na osi czasu wizualizacje na szkle, gdzie obserwujemy na fotografiach rozwój szkoły w ostatnich 100 latach.

izba2003izba2005
Prace nad Izbą i badania dokumentacji nadal trwają. Nawiązaliśmy kontakt i pozyskujemy informacje z Archiwum Państwowego w Lesznie, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fortu VII w Poznaniu, Muzeum Miejsca Pamięci Dachau i wielu innych. Staramy się odtworzyć losy osób, ich związek z regionem, z Lesznem oraz Naszą Szkołą. Uwieńczeniem ciężkiej pracy będzie ukończenie trwającej digitalizacji zbiorów, zrealizowanie klipów nawiązujących do historii szkoły oraz prezentacji multimedialnych.
Opiekę merytoryczną i organizacyjną związaną z powstaniem Izby Pamięci sprawowali: Agnieszka Kusior, Emilia Stelmach, Małgorzata Ziemlińska, opiekę graficzną Anna Tatarynowicz. Koordynatorem projektu był Jarosław Płonka.
Szczególnie dziękujemy za pracę w formie wolontariatu wszystkim zaangażowanym uczniom m. in. Natalii Grzempowskiej za przygotowanie grafiki, Agacie Twardowskiej za przygotowanie oprawy muzycznej oraz Szymonowi Janiakowi za przygotowanie i wykonanie projektu strony tytułowej Księgi Pamiątkowej. Ponadto nauczycielom oraz pracownikom obsługi, którzy włożyli czas, energię i zapał, wspierając nasze działania.
O nas w mediach:
http://elka.tv/index.php?option=com_hwdvideoshare&task=viewvideo&Itemid=63&video_id=8816&fbclid=IwAR0bB6JQYd8L-PeLajZk5_SmArVPCdaq7m3ejl99uMY1Cq043oKnU0RkVnU
https://elka.pl/content/view/100089/80/
https://leszno.naszemiasto.pl/100-lat-leszczynskiego-rolnika-szkola-swietuje-jubileusz/ar/c1-7915793
https://www.facebook.com/telewizjaleszno/videos/628651784511905/
https://www.youtube.com/watch?v=dZQdLoksk_Q&fbclid=IwAR0m1euikX-RZFHDaY24zOdpoanlmBrqFu7m5X9nKLuZWdKWygQqbtTMELY

Zostaw odpowiedź

Accessibility