Plecy

31 maja 2019 Światowy Dzień bez Tytoniu

Co roku, 31 maja, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i globalni partnerzy świętują Światowy Dzień Bez Tytoniu (WNTD). Coroczna kampania jest okazją do podniesienia świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia na dym z drugiej ręki oraz zniechęcenia do używania tytoniu w jakiejkolwiek formie.
Tematem Światowego Dnia Bez Tytoniu 2019 jest „zdrowie tytoniu i płuc”. Kampania ma zwiększyć świadomość na temat:
• negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie płuc ludzi, od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego,
• podstawową rolę, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi.
Kampania służy również jako wezwanie do działania, opowiadając się za skuteczną polityką ograniczania konsumpcji tytoniu i angażowania interesariuszy z wielu sektorów w walkę o kontrolę tytoniu.

Jak tytoń zagraża zdrowiu płuc ludzi na całym świecie
Rak płuc. Palenie tytoniu jest główną przyczyną raka płuc, odpowiedzialną za ponad dwie trzecie zgonów z powodu raka płuc na całym świecie. Drugie narażenie na dym w domu lub w miejscu pracy zwiększa ryzyko raka płuc. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc: po 10 latach rzucania palenia ryzyko raka płuc spada o około połowę w porównaniu z paleniem.

 Przewlekła choroba układu oddechowego. Palenie tytoniu jest główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w której gromadzenie się śluzu wypełnionego ropą w płucach powoduje bolesny kaszel i bolesne trudności w oddychaniu. Ryzyko rozwoju POChP jest szczególnie wysokie wśród osób, które zaczynają palić w młodym wieku, ponieważ dym tytoniowy znacznie spowalnia rozwój płuc. Tytoń zaostrza również astmę, która ogranicza aktywność i przyczynia się do niepełnosprawności. Wczesne zaprzestanie palenia jest najskuteczniejszym sposobem na spowolnienie postępu POChP i poprawę objawów astmy.
Przez całe życie. Niemowlęta narażone wewnątrzmacicznie na toksyny dymu tytoniowego, poprzez palenie przez matkę lub narażenie matki na bierne palenie, często doświadczają zmniejszonego wzrostu i funkcji płuc. Małe dzieci narażone na bierne palenie są narażone na ryzyko wystąpienia i zaostrzenia astmy, zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli oraz częstych infekcji dolnych dróg oddechowych.
Na całym świecie szacuje się, że 165 000 dzieci umiera przed 5 rokiem życia z powodu infekcji dolnych dróg oddechowych spowodowanych biernym paleniem. Ci, którzy żyją w dorosłości, nadal cierpią na konsekwencje zdrowotne narażenia na dym z drugiej ręki, ponieważ częste infekcje dolnych dróg oddechowych we wczesnym dzieciństwie znacznie zwiększają ryzyko rozwoju POChP w wieku dorosłym.
Gruźlica. Gruźlica (TB) uszkadza płuca i zmniejsza czynność płuc, co dodatkowo pogarsza palenie tytoniu. Około jedna czwarta światowej populacji ma utajoną gruźlicę, co stwarza ryzyko rozwoju aktywnej choroby. Ludzie, którzy palą, są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na gruźlicę. Aktywna gruźlica, połączona ze szkodliwym wpływem palenia tytoniu na zdrowie płuc, znacznie zwiększa ryzyko niepełnosprawności i śmierci z powodu niewydolności oddechowej.
Zanieczyszczenie powietrza. Dym tytoniowy jest bardzo niebezpieczną formą zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach: zawiera ponad 7 000 chemikaliów, z których 69 powoduje raka. Chociaż dym może być niewidoczny i bezwonny, może pozostawać w powietrzu przez pięć godzin, narażając narażonych na ryzyko raka płuc, przewlekłe choroby układu oddechowego i zmniejszoną czynność płuc.

Cele kampanii World No Tobacco Day 2019
Najskuteczniejszym środkiem poprawy zdrowia płuc jest ograniczenie używania tytoniu i narażenia na dym z drugiej ręki, czyli bierne palenie. Jednak wiedza wielu grup społeczeństwa, a zwłaszcza palaczy, na temat wpływu na zdrowie płuc ludzi z palenia tytoniu i narażenia na dym z drugiej ręki jest niska w niektórych krajach. Pomimo mocnych dowodów na szkodliwość tytoniu dla zdrowia płuc, potencjał kontroli tytoniu w poprawie zdrowia płuc pozostaje niedoceniany.
Wezwanie do działania
Zdrowie płuc nie jest osiągane jedynie przez brak choroby, a dym tytoniowy ma poważne konsekwencje dla zdrowia płuc palaczy i osób niepalących na całym świecie.
Aby osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju (SDG), jakim jest zmniejszenie o jedną trzecią przedwczesnej śmiertelności NCD do 2030 r., Kontrola tytoniu musi być priorytetem dla rządów i społeczności na całym świecie. Obecnie świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu.
Rodzice i inni członkowie społeczności powinni podejmować środki w celu promowania własnego zdrowia i zdrowia swoich dzieci, chroniąc je przed szkodami spowodowanymi przez tytoń.
Każdy wypalony papieros skraca życie średnio o 11 minut.
Jak to się liczy? Nie da się sprawdzić wpływu jednego papierosa na długość życia, jednak można wyliczyć globalne średnie wartości i przeliczyć je znów w dół.
I tak: palacze umierają średnio o 6,5 roku wcześniej; zaczynając przygodę z tytoniem w wieku 17 lat, zdążymy do śmierci wypalić około 311 tysięcy papierosów; 6,5 roku to 3,5 miliona minut; ten wynik dzielony przez ogólną ilość papierosów daje nam właśnie ostateczne 11 minut ceny, jaką ponosimy za każdego wypalonego papierosa. To tylko sucha statystyka, jednak możesz teraz stanąć przed dylematem: papierosek dla krotochwili czy szansa na dodatkowe 11 minut rozmowy z bliskimi na łożu śmierci?
W każdym papierosie znajduje się blisko 5000 substancji chemicznych, z których co najmniej 70 powoduje raka.
To wynik ledwie przekraczający jeden procent, ale to nie znaczy, że pozostałe 4930 substancji jest neutralnych. Większości z nich nie udało się jak dotąd przebadać.

Inne szkodliwe substancje znajdujące się w dymie należą do ogólnie trujących związków i pierwiastków, które nie powinny mieć w ogóle kontaktu z organizmem człowieka. Należy do nich między innymi arsen, który bywa używany w trutkach na myszy oraz polon, będący radioaktywnym pierwiastkiem. Kolejne związki – cyjanowodór, chlorek winylu i formaldehyd są używane do zabijania, produkcji plastiku lub konserwacji preparatów, a więc są po prostu trujące.

Papierosy globalnie
Na świecie wypalanych jest 15 miliardów papierosów dziennie.
Najwięcej papierosów konsumuje się w Chinach, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, dalej Japonia, Rosja i Indonezja.

W Polsce co drugi mężczyzna w wieku od 35 do 69 lat umiera z powodu papierosów. Liczby te są najwyższe w skali światowej.

W Bhutanie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych oraz sprzedaży papierosów na terenie całego kraju.

Zostaw odpowiedź

Accessibility