Plecy
aids

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS – 1 grudnia

aids

 

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień AIDS (World AIDS Day) to święto obchodzone corocznie 1 grudnia od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem, jaki stanowi zakażenie wirusem HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi AIDS.
Wirusy HIV-1 i HIV-2 występują naturalnie w populacjach małp afrykańskich, odpowiednio: szympansów i mangab szarych. Udowodniono, że ludzka epidemia powstała w wyniku przeniesienia małpich wirusów do populacji ludzkiej. Najprawdopodobniej miało to związek z częstą w niektórych regionach Afryki praktyką polowania na małpy w celach konsumpcyjnych.. Uważa się, że poprzez skaleczenie do krwiobiegu jednego z myśliwych dostała się krew świeżo upolowanego zwierzęcia, w konsekwencji zaraził się on HIV. HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje się dużą zmiennością. Zakażenie następuje poprzez zetknięcie się krwi, produktów krwiotwórczych, płynów ustrojowych, osób zdrowych z takimi samymi czynnikami osoby chorej. Zainfekowanie wirusem może więc wystąpić podczas stosunku seksualnego, zetknięcie się z krwią nosiciela bądź poprzez drogę wertykalną (płód-matka). HIV i AIDS w Polsce – dane Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii (1985 r.) do 30 sierpnia 2016 roku:
· 20 756 zakażonych ogółem,
· 3348 zachorowań na AIDS,
· 1348 chorych zmarło.
Do 31 lipca 2016r. r. leczeniem objętych było około 9149 pacjentów, w tym 113 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia.
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się, czy doszło do zakażenia. Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał HIV- oparte na metodzie ELISA (EIA). Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się
E. Zielnik na podstawie: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu

Zostaw odpowiedź

Accessibility