Plecy
spotkanie1501

Spotkanie na temat: ”Razem ku dorosłości – rola rodziców i wychowawców w wspieraniu dorastania i sposoby radzenia sobie z trudnościami”

Dnia 29.10.15 w naszej szkole odbyło się spotkanie zorganizowane przez komisję opiekuńczo – wychowawczą dedykowane do wychowawców i rodziców.

Temat : ”Razem ku dorosłości – rola rodziców i wychowawców w wspieraniu dorastania i sposoby radzenia sobie z trudnościami” .

Celem, było omówienie najważniejszych zagadnień związanych z zachowaniami i funkcjonowaniem emocjonalnym młodzieży.

Prowadząca spotkanie pani Dagmara Derwich Grzegorzewska ( specjalista ds. terapii uzależnień, psycholog, psychoterapeuta z Centrum Profilaktyki i leczenia uzależnień), zwróciła szczególną uwagę na problem dopalaczy i łatwo dostępnych substancji tj. syropy i tabletki na kaszel, katar jak i przeciwbólowe, które mają w swoim składzie pseudoefedrynę, dekstrometorfan i kodeinę ( np. Acatar, Sudafed ) są nadużywane przez młodzież w niedozwolonych ilościach i mieszane z innymi lekami w celu przeżycia tzw. „odlotu”… 

spotkanie1501

Najczęściej używane to powszechnie dostępne leki:

Pani psycholog wspomniała,że młodzież często symuluje przeziębienie żeby rodzice kupili im dany lek,

Dowiedzieliśmy się również że najskuteczniejsza jest szeroko pojęta profilaktyka czyli:

  • Ważne aby dużo rozmawiać z młodym człowiekiem, dzięki temu wiemy co się u niego dzieje i szybciej wychwycimy niepokojące sygnały

  • Motywować, inspirować, zachęcać do poszerzania zainteresowań i aktywności po za szkolnej. Najbardziej zagrożona jest młodzież bez pasji i celu w życiu

  • Zadbać aby syn/córka, uczeń/uczennica, byli dobrze poinformowani o składzie, skutkach ubocznych i niewielkich korzyściach płynących z zażywanie substancji oddłużających

WYJAŚNIENIE PODSTAWOWYCH POJĘĆ (tekst źródłowy strona internetowa: Centrum Profilaktyki i leczenia uzależnień )

(…)W języku polskim znane i używane są takie pojęcia, jak: toksykomania, lekomania, narkotyk i narkomania.

Toksykomania oznacza przyjmowanie (używanie lub nadużywanie) substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie człowieka, w tym jego zachowanie społeczne. Termin ten oznacza używanie różnego typu substancji, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, w tym również leczniczych, ale przyjmowanych w celach niemedycznych

Lekomania polega na stałym lub okresowym przyjmowaniu leków (tj. środków farmaceutycznych używanych dla celów profilaktycznych, diagnostycznych lub leczniczych) w celach sprzecznych lub niezwiązanych z zastosowaniem medycznym. Jest to pojęcie węższe od pojęcia toksykomanii.

Narkomania w potocznym określeniu jest to zażywanie narkotyków oraz substancji odurzających. U progu XXI wieku narkomania w Polsce jest zjawiskiem powszechnym, ale występującym w mniejszej skali niż nikotynizm i alkoholizm. Ocenia się, że okazjonalnie narkotyki zażywa w Polsce ponad milion osób, z czego około 300 000 ma z nimi kontakt częściej niż raz 10 w miesiącu. Narkotyki spotyka się niemal w każdej miejscowości w Polsce. Najpopularniejszym narkotykiem w Polsce jest marihuana oraz pochodne konopi indyjskich.(…)”

„(…)Na przełomie XX/XXI wieku nastąpił gwałtowny wzrost zaburzeń i nowych uzależnień tj.

  • anoreksja

  • bulimia

  • lekomania

  • infoholizm

  • cyberholizm

  • seksoholizm

  • hazard

  • pracoholizm

  • wizualizacje

  • uzależnienia od człowieka

  • uzależnienia od idei (…)”

Dlaczego nastolatki uzależniają się szybciej ?

  • Okres dojrzewania to burza hormonalno-emocjonalna, kiedy wszystkie zmysły są wyostrzone. Występuje wzmożona intensywność przeżywania emocji i wszystko wydaje się „ostateczne” .

Młodzi ludzie mają tendencję do wyolbrzymiania przeżywanych emocji. Często nie radzą sobie z ich nadmiarem, do tego dochodzi tzw. „wyścig szczurów”, presja otoczenia i zdarza się,że wydaje im się, że tylko środki oddłużające pomogą im przezwyciężyć trudności.

Czują się samotni, pozostawieni sami sobie, dlatego tak ważne jest stały kontakt, rozmowa i okazywanie zainteresowania przez dorosłych.

Pani terapeutka zauważyła również, że problem dopalaczy nie jest problemem, który dotyczy wielu młodych ludzi procentowo miało z nimi styczność średnio jeden uczeń na klasę 30 osobową i nie koniecznie sięgnął po nie po raz drugi. Bardzo niebezpieczny jest natomiast często nie znany i ich bardzo toksyczny skład. Substancje, te pojawiają się na rynku w coraz to nowszych kombinacjach.

Często ich zażywanie ma swój finał w szpitalu a nawet zdarzają się przypadki śmiertelne.

Opracowała mgr Elżbieta Juszkiewicz

Zostaw odpowiedź

Accessibility