Plecy
ulotka

Narkotyki, dopalacze – zagrożenie, któremu można przeciwdziałać

Narkotyki, dopalacze – zagrożenie, któremu można przeciwdziałać

ulotkaDopalacze i inne substancje psychoaktywne, a wśród nich narkotyki, wciąż stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia młodych ludzi. Zdecydowana większość młodzieży zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie związane jest z ich przyjmowaniem, zarówno związanego ze skutkami zdrowotnymi, jak i konsekwencjami prawnymi posiadania nielegalnych substancji. Jednak około 40 procent 18-19 latków spróbowała palenia marihuany, a co dwudziesty młody człowiek wziął dopalacze.

Tym, co kusi młodzież do spróbowania narkotyków, jest ciekawość nowych doznań, chęć przynależności do grupy znajomych, odreagowywanie trudnych dla siebie emocji, stresu, lęku, napięcia.

Sygnały mogące sugerować zażywanie narkotyków:

  • wyraźny spadek zainteresowań
  • większy poziom stresu, rozdrażnienia
  • wahania nastroju
  • problemy z nauką, zachowaniem
  • izolowanie się od rodziny
  • zmiany nastroju
  • zwiększenie potrzeb finansowych
  • przebywanie wśród znajomych o niepochlebnej opinii

Jak chronić młodych ludzi przed uzależnieniami?

Nie każda osoba, która sięga po alkohol, narkotyki, papierosy będzie od nich uzależniona. Uzależnienie jest procesem, który rozwija się w czasie, wiążę się z ilością i częstotliwością przyjmowania substancji, powodami przyjmowania substancji oraz osobistymi predyspozycjami do uzależnienia. Większe szanse na uniknięcie uzależnienia mają osoby, które wzrastają w korzystnym środowisku rodzinnym, mogą liczyć na wsparcie ze strony bliskich, akceptację. Takie, które cechuje stabilne poczucie własnej wartości, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach społecznych, towarzyska, aktywna. Ważnym jest też środowisko szkolne, które powinno być stymulujące, z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, a nauczyciele przyjaźni wobec uczniów, mający wśród nich zaufanie. Korzystnym jest przebywanie w otoczeniu oferującym ciekawe formy spędzania czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań, pasji.

Ujawnienie faktu używania przez dziecko narkotyków powinno skutkować natychmiastową interwencją profilaktyczną mającą na celu zapobieganie rozwojowi niekorzystnego zachowania. Programem skierowanym do młodych ludzi jest ogólnopolski program FreD goes net – program o potwierdzonej skuteczności, rekomendowany przez Ministra Zdrowia w obszarze profilaktyki uzależnień. W Lesznie realizowany jest w Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień przy ul. Średniej 11. FreD goes net to cykl warsztatów dla młodzieży obejmujących zdobywanie rzetelnej wiedzy o używkach oraz wzmacnianie motywacji do ograniczenia lub zaprzestania stosowania tych substancji. Zgłoszenia do programu przyjmowane są pod numerem telefonu 663519564.

Dagmara Derwich-Grzegorzewska – psycholog

Zostaw odpowiedź

Accessibility